+90 (312) 201 70 00 - +90 (212) 329 70 00 +90 (312) 210 16 96 - +90 (212) 329 70 00
Türk Telekom Ar-Ge Binası ODTÜ Teknokent Üniversiteler Mah. No:15, B Blok 06800 Çankaya / Ankara Türkiye İstanbul Merkez Ofis İTÜ Teknokent ARI4 Binası No: 2-1, 34469 Maslak, İstanbul
info@innova.com.tr

HICAMP Sağlık Çözümleri Platformu

Bugüne kadar hemen hemen her sektörden çok sayıda kurumun dijital dönüşümünde aktif rol alan İnnova, gerek yazılım tabanlı çözümlerini gerekse bilgi teknolojileri entegrasyonu çalışmalarını hastanelere özgü çözümlerle yüz binlerce kişiye ulaştırıyor. İnnova, hastanelerin kendine özgü ihtiyaçlarını net bir şekilde karşılayan çözümler sunmaktadır.

HICAMP nedir?

HICAMP (Health Integrated Campus), içinde kompleks birçok servisin yer aldığı entegre sağlık tesislerinin güvenli ve kesintisiz işletilmesinde rolü bulunan tüm süreçlere etki eden gelişmiş bütünleşik bir çözüm platformudur. Yalnızca idari ve klinik süreçlere değil, temizlik servisinden atık yönetimine, çamaşırhane servisinden güvenlik servisine kadar tüm süreçler HICAMP’in sağladığı bütünleşik yapı sayesinde kolayca yönetilebilmektedir.

 

HICAMP standard HBYS’lerden hangi yönleriyle ayrılır?

HICAMP Çözüm Platformu, standart HBYS özelliklerinin ötesinde yeteneklerle donatılmıştır. Standart HBYS çözümleri tek bir hastanenin idari ve klinik süreçlerinin yönetimine yardımcı olmaktadır. Hasta odaklılık, hasta güvenliği ve kaliteyi ön plana çıkarmayı hedefleyen İnnova, HICAMP ile birlikte geleneksel yaklaşım tarzından farklılaşarak, sağlık sektörüne yenilikçi ve zenginleştirilmiş içerikle yeni bir hizmet sunmaktadır.

HICAMP ayrıca; Web tabanlı altyapısı ve kullanıcı dostu ara yüzleri, Entegrasyonları yöneten orta katman anlayışı, Bütünleşik raporlama araçları, Mobil ürünler, KIOSK’lar, hastane içi bilgilendirme sistemleri gibi farklı erişim araçlarıyla yeni nesil Hastane Bilgi Yönetim Platformu Hizmeti vermektedir.

 

HİZMETLERİMİZ

İnnova, HICAMP ile hastanelere uçtan uca anahtar teslim hizmetler sunmaktadır. Hastanelerin sadece proje tasarım aşamasında değil, kurulum ve operasyon süreçlerinde de konusunda uzman insan kaynağı ile destek verilmektedir. Hastanelere özgü verilen bütünleşik hizmetlerimizi aşağıda görebilirsiniz.

İnnova, hastaneler henüz inşaat aşamasındayken gereksinimlere göre yaptığı tasarım çalışmalarıyla projeye dâhil olabilmektedir. Hastanelerin gereksinim duyduğu bilgi teknolojileri servisleri için Kaynak Planlama ve Yönetim Tasarımı, Bilgi Teknolojileri Kapasite Planlama ve Süreç Tasarımı hizmetleri İnnova’nın konusunda uzman insan kaynağı ile sağlanabilmektedir. Veri merkezinin dünya standartlarına göre inşaatı, kurulumu ve operasyonu İnnova’nın yetkin olduğu konulardandır. Hastanenin tüm sistem, donanım ve güvenlik altyapısı ile bu sistemlerin üzerinde çalışacak klinik ve idari uygulamalar, bu uygulamaların çalışacağı kullanıcı cihazları İnnova tarafından sağlanabilmektedir.

 

ÜRÜNLERİMİZ

 

HICAMP HBYS

İnnova, hastanelerin gereksinimlere özgü ayrıştırılabilir modüler yapıda bir hastane bilgi yönetim sistemi olan HICAMP Hbys’i sunmaktadır. HICAMP Hbys, ihtiyaç duyulan tüm alt modül ve bileşenlerin birbiri ile entegre olarak çalışabileceği bir yazılım platformudur. HICAMP Hbys’nin içinde hem klinik hem de idari olmak üzere birçok modül yer almaktadır.

HICAMP Hbys, geleneksel hbys anlayışından farklılaşarak, kullanıcılara yepyeni bir deneyim sunmak üzere geliştirilmektedir.

 • Gelişmiş Mimari: İnnova, %100 web tabanlı hastane bilgi yönetim sistemi HICAMP Hbys ile kurumlara kullanımı kolay, altyapısı güçlü bir platform sunmaktadır. Kullanıcıların bilgisayarlarına hiçbir kurulum gerektirmeden sadece bir web tarayıcısı kullanarak HICAMP Hbys’e erişmek mümkündür. Tüm kullanıcılar güncellemeleri eş zamanlı olarak almaktadır. Kullanıcılar, hastanede oluşan bilgiye yetkileri çerçevesinde ve yüksek güvenlik ortamında diledikleri yerden ulaşabilmektedir.
 • Mobil Uygulama Altyapısı: Hastanelerin Kemoterapi, Diyaliz, Yatan Hasta vb. servislerinde bulunan hastalar için ilaçların doğru personel tarafından, doğru hastaya ve doğru dozda uygulanması kritik öneme sahiptir. HICAMP kapsamında sunulan mobil çözümlerle ilacı hastane eczanesinden teslim alan taşıyıcı personel, taşıyıcıdan teslim alan sağlık çalışanı, hastaya uygulayan hemşire ve hasta bilekliği üzerindeki bilgiler ilaç üzerindeki kare kodla eşleştirilmektedir. Bu sayede uçtan uca ilaç kullanım güvenliği sağlanmaktadır.
 • Ölçeklenebilir Yapı: HICAMP Hbys, ölçeklenebilir ve esnek yapısı sayesinde, farklı ölçekteki hastanelere kolayca uyarlanabilmektedir.
 • Hızlı Adaptasyon: HICAMP Hbys’nin benzersiz yapısı, sağlık kampüsü ya da şehir hastanesi içinde olabilecek ekleme ve değişikliklere hızlı geçiş olanağı sunmaktadır. İleride eklenebilecek bir hastane ya da poliklinik için ihtiyaç duyulan donanım ve yazılım altyapısı HICAMP ile planlama aşamasından itibaren hazır durumda bulunmaktadır.
 • Gelişmiş Orkestrasyon: Farklı büyüklüklerdeki hastanelerin etkin yönetiminde kritik unsur, tüm bileşenlerin ortak bir platform üzerinden işletilebilmesi ve merkezi bir çatı altında buluşturulup kontrol edilebilmesidir. HICAMP, farklı işletmeler tarafından sunulan hizmetlerin bir ara katman yazılım sayesinde sisteme entegre olmasını ve uyumlu çalışmasını sağlamaktadır.
 • Sürdürülebilir ve Kesintisiz Hizmet: HICAMP’in mimari yapısı ile iş sürekliliğini sağlayacak şekilde sürdürülebilir ve kesintisiz hizmet sunulmaktadır.
 • Mevzuat Değişikliklerine Uyum: HICAMP, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu da dâhil olmak üzere ilgili yasal prosedürlere tam uyum sağlamaktadır. İnnova, sağlık mevzuatını dikkatli ve sürekli takip ederek ilgili güncelleştirmeleri en kısa sürede gerçekleştirerek, sistemin her zaman güncel ve mevzuata uyumlu olmasını sağlamaktadır.
 • Loglama ve Kayıt: Hasta trafiğinin yoğun olduğu sağlık tesislerinde kayıtların ve verilerin doğruluğu hem sistemin güvenilirliği hem de Sağlık Bakanlığı mevzuatına uyum açısından büyük önem taşımaktadır. HICAMP, tüm veri trafiğini kayıt altına almakta ve sistemlerin bir başka sistemle olan etkileşim zamanına ve talebine ait tüm kayıtları tutmaktadır.
 • Uyarı ve Alarm Mekanizmaları: Arızaların önlenmesi ya da hızla giderilmesi, her işletme açısından en önemli konulardan birisidir. Fakat sağlık hizmetleri söz konusu oluğunda her türlü arıza ve aksaklık daha da kritik hale gelmektedir. HICAMP, rutin süreçlerde çıkabilecek arıza ve aksaklıklara karşı hızlı ve otomatik bilgilendirmeler yapmaktadır.
 • Kullanımı Kolay, Özelleştirilebilen Arayüzler: HICAMP Hbys’nin sunduğu en önemli kolaylıklar arasında kişiselleştirilebilen ve kullanımı kolay arayüzler bulunmaktadır. HICAMP ekranları ilgili birimler ve kullanıcı isteklerine göre özelleşebilmektedir.

 

HICAMP LAB

Doğru teşhise giden yolda önemli bir role sahip olan laboratuvarlar, HICAMP LAB ile kolayca yönetilebilmektedir.

HICAMP’in güçlü entegrasyon yeteneği laboratuvar tahlil taleplerinin ve sonuçlarının aktarımının hızlı ve sorunsuzca tamamlanmasını sağlamaktadır. Veriler, yüksek bilgi güvenliği standartlarına uygun olarak korunmaktadır.

Hastane içinde konumlandırılmış sağlık kiosklarından laboratuvar sonuçlarının durumları takip edilebilmektedir.

HICAMP LAB ayrıca, laboratuvar sonuçlarının yanlış kişilere teslim edilmesinin de önüne geçen bir sisteme sahiptir. Farklı kullanıcıların yetkilendirmelerinin kontrolü HICAMP ile birlikte sunulmaktadır.

 

HICAMP ARC

Yoğum Bakım Servisi, sadece klinik süreçler açısından değil, kullanılan sistemler açısından da özel bir konumda bulunmaktadır. Bu doğrultuda tümüyle yerli bir çözüm olarak geliştirilen web tabanlı yoğun bakım sistemimiz HICAMP Arc,  tüm yoğun bakım operasyonlarını tek bir ara yüzden izlemeyi sağlamaktadır. Mobil cihazlar sayesinde hastanenin her noktasında ya da hastane dışında kullanılabilen sistem, HBYS, LIS, PACS ve yoğun bakım cihazları ile tamamen entegre çalışmakta ve her saniye veri toplayıp hastanın anlık olarak takip edilebilmesini sağlamaktadır. Böylelikle doktorlar, bulundukları her yerden yoğun bakımdaki hastaların takibini yapabilmektedirler. Skala, skorlama ve karar destek sistemleri ile yoğun bakım süreçlerinde maksimum verimlilik sağlanmaktadır. İnnova’nın yoğun Ar-Ge çalışmaları sonucunda, öğrenen algoritmalar aracılığıyla HICAMP Arc üzerinden sağlık çalışanlarına - karar destek hizmeti de verilmesi hedeflenmektedir.

HICAMP Arc, güçlü entegrasyon yeteneği sayesinde ilgili tüm diğer sistemlerle etkileşim halinde çalışmaktadır.

Hasta için kritik öneme sahip hasta başı monitör, yapay solunum cihazı gibi ekipmanlar RFID teknolojisiyle etiketlendirilmiştir ve ilgili ekranlardan takip edilerek yoğun bakım ünitesindeki ya da kampüs içindeki lokasyonu ilgili ekranlardan görülebilmektedir.

Cihazların yoğun bakım ünitesi dışına çıkartılması durumunda ise belirlenecek kurallar doğrultusunda alarmlar üretmek ve ilgili personeli uyarma işlemleri de yapılabilmektedir. Bu destek, hayati riski bulunan hastaların ihtiyaç duyduğu malzeme ve ekipmanların her an hazır tutulmasını sağlamaktadır.

 

Sağlık Kioskları

Türkiye’de bir ilk olarak sektöre özel “Sağlık Kioskları” geliştirip üreten İnnova, bu ürünle gelen hastaların hastane içindeki en önemli yardımcılarından birini sunmaktadır.

Yalnızca yazılım değil donanım olarak da standart kiosklardan farklılaşan bu cihazlar, engelli hastaların kolay kullanabilmesi için ayarlanabilir bir ekrana sahiptir.

MHRS üzerinden randevu alan vatandaşlarımız, İnnova’nın hastanelere özgü ürettiği Sağlık Kiosklarından check-in yaparak kayıt kabul işlemlerini doğru, etkin ve hızlı bir şekilde tamamlayabilmektedir. Bununla birlikte hastalar, doktor muayenesi sonrası yaptırdığı laboratuvar işlemleri ile ilgili sonuçlarının hazır olup olmadığını da bu kioskların ekranlarından kontrol edebilmekte ve rapor çıktısı alabilmektedirler. Sağlık Kioskları aynı zamanda hastalara yer-yön bulma, öneri/şikâyet/teşekkür bildirme gibi hizmetler de sunmaktadır.

 

Yer Yön Bulma Uygulaması

Büyük ölçekli hastaneler karmaşık mekânlardır. Birçok araştırma sonucu hastanelerde yer yön bulma problemlerinin hastalarda ve ziyaretçilerde stres oluşturduğunu göstermektedir. İnnova’nın hastanelere sunduğu Yer Yön Bulma Uygulaması ile hastaların ve ziyaretçilerin sağlık deneyimleri iyileştirilmektedir.

Onbinlerce metrekarelik alana yayılabilen kompleks sağlık tesislerinde, bu uygulamalar sayesinde hastaların gidecekleri birime hızlı ve kolayca ulaşması sağlanmaktadır. Hastaların yer yön bulmak için, hastane görevlilerine danışma ihtiyacını azaltmasından dolayı operasyonel verimlilik sağlanmaktadır. Ayrıca hastaların randevularına gecikme olasılığı ortadan kaldırılarak planlama verimliliği sağlanabilmektedir.

 

Mobil Uygulama Desteği

İnnova’nın çeşitli sektörler için geliştirdiği mobil uygulama deneyiminin sağlığa özgü uyarlanmasıyla ortaya çıkan bu ürünler, hem hastane hem de hasta için büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

 

Hastane İçi Mobil

 • Barkod Doğrulama
 • Yoğun Bakım İzleme
 • Hastane İçi Tüm Servislerde Tablet Desteği
 • Hasta İçin Mobil
 • Yer-Yön Bulma
 • Randevu İşlemleri
 • Tetkik ve Sonuç Takibi
 • Sıra Takibi
 • E-Reçete Bilgileri ve İlaç Hatırlatma Özelliği
 • Kullanım Takibi

İş Zekası

??HICAMP çözüm platformu kapsamında, sağlık yöneticilerinin taleplerine hızlı ve etkin bir şekilde yanıt veren bir iş zekası uygulaması da bulunmaktadır. HICAMP Hbys üzerinde oluşturulan verilerin anlamlı bilgilere ve raporlara dönüştürülmesini sağlayacak iş zekâsı çözümleri, grafik ve görsellerle desteklenmiş yüzlerce hazır rapor formatının yanı sıra, özelleştirilmiş raporların kolayca hazırlanmasını da sağlamaktadır. İnnova’nın sağlık sektöründeki deneyiminden güç alan iş zekâsı çözümleri; laboratuvar sonuçlarından hasta sayısına, ameliyathanelere, yatak sayısına, polikliniklere, faturalara ve çağrı merkezi verilerine kadar pek çok çıktıyı sağlık yöneticilerinin ekranına yansıtmaktadır.