+90 (312) 201 70 00 - +90 (212) 329 70 00 +90 (312) 210 16 96 - +90 (212) 329 70 00
Türk Telekom Ar-Ge Binası ODTÜ Teknokent Üniversiteler Mah. No:15, B Blok 06800 Çankaya / Ankara Türkiye İstanbul Merkez Ofis İTÜ Teknokent ARI4 Binası No: 2-1, 34469 Maslak, İstanbul
info@innova.com.tr

Biyometrik İmza Çözümü

Günümüzde bilgi teknolojilerinden yüksek fayda sağlamayı hedefleyen kurumlar için “dijital dönüşüm”, sadece bilgi ve belgelerin değil; aynı zamanda iş süreçlerinin de bütünüyle sanal ortama taşınmasını ifade etmektedir.

Müşteri İlişkileri, Sipariş Yönetimi, Tahsilat Sistemleri gibi son kullanıcıya dokunan uygulamalar bu dönüşümün birer parçası olmakla birlikte; nihai evrakların kağıt olarak imzalanması alışkanlığı nedeniyle iş süreçlerinin son adımı hep eksik kalmaktadır.

 

Biyometrik İmza teknolojisi ile abonelerin satış sonrası işlemler için kağıt ortamında ıslak imza ile doldurdukları sözleşme ve formlar dijital ortama aktarılarak; bu formların tablet ya da akıllı telefon gibi ürünler üzerinden biyometrik veri içeren dijital imza ile imzalanması sağlanmaktadır.

 

Biyometrik İmza Teknolojisi

Biyometrik imza, kişiye özel olan ve bir başkası tarafından taklit ve tekrar edilemeyen aşağıdaki verilerin birleşiminden oluşur:

 • X, Y, Z koordinatları
 • Eğim
 • Basınç
 • Hız
 • İvme

Kişinin kendi imzasını dahi birebir tekrarlayamadığı bilinmektedir; her defasında eğim, hız, basınç gibi değerlerde çok küçük de olsa değişim olmaktadır. Öte yandan, kayıt altına alınan veriler ‘davranışsal’ bir bütün oluşturur ve sistem bu sayede aradaki farkların da aynı kişiye ait olduğunu saptar.

 

Biyometrik İmza teknolojisi, kullanıcıların davranışlarında zaman içerisinde oluşan değişimlere adapte olma; bir başka deyişle ‘öğrenme’ yeteneğine de sahiptir. Sistem, aynı kullanıcının farklı zamanlarda attığı imzaları her defasında önceki örneklerle kıyaslayarak; birbirine en yakın olan imzalardan oluşan kümeyi esas alır. Bu sayede, hız ve basınç gibi insan doğasından kaynaklı değerlerde oluşan değişimlere rağmen yıllar sonra bile kişi ile imzası arasında eşleştirme sorunsuz şekilde sağlanabilir.

 

En İyi Müşteri Deneyimi

Gerek satış noktalarında gerekse saha operasyonlarında biyometrik imza uygulamasına geçen kurumlar, müşteri deneyimi konusunda da oyuna rakiplerinden bir adım önde başlar. Kâğıt israfı olmadan, güncel teknolojinin sağladığı avantajları kullanmaktan dolayı müşterilerin memnuniyeti arttıkça; kurum ile müşteri arasındaki iletişim de güçlenmektedir.

 

Tasarruf

Biyometrik İmza sayesinde kurumlar yalnızca kağıt masrafından kurtulmakla kalmaz; iş süreçlerinde, sürece dahil form ve sözleşme gibi belgeler için aşağıdaki kritik kalemlerden de tasarruf sağlar:

 • Yazdırma / Fotokopi / Tarama
 • Eksik / Kayıp evrakı tamamlama
 • Kırtasiye (zımba, ataç, dosya, etiket vb.)
 • Gönderi (kargo vb.)
 • Saklama / Depolama
 • İmha
 • Tüm bunlar için gerekli insan gücü
 • ...ve kesilmeyen binlerce ağaç

Kolaylık

Biyometrik İmza, sayısal dönüşüm yolunda en kolay uyum sağlanan teknolojilerin başında gelmektedir. Alışılagelmiş geleneksel imza sürecini neredeyse hiçbir değişim hissi yaratmadan dönüştüren bir teknolojidir.

 

Biyometrik İmza’nın sağladığı kolaylıklar arasında öne çıkanlar şu şekilde özetlenebilir:

 • Doğala (kağıt & kalem) en yakın kullanıcı deneyimi,
 • Kart, anahtarlık vb. ürünler taşımama,
 • Başvuru, maliyet vb. işlemlere gerek kalmaz.
 • Çalınma, habersiz kullanım vb. tehlikesi yoktur.
 • Şifre unutma sorunu yoktur.
 • Periyodik olarak şifre değiştirmeye ihtiyaç yoktur.

Güvenlik ve Değişmezlik

Kullanılan yüksek teknoloji sayesinde kullanıcının biyometrik verileri imzalanan doküman ile birlikte; birbirinden ayrılmaz ve değiştirilemez şekilde saklanmaktadır.

Uluslararası geçerliliği bulunan ve özellikle finans sektörü tarafından yoğun bir şekilde kullanılan RSA ve AES şifreleme teknolojilerine ek olarak; imzalama sürecinin tamamında SSL ağ güvenliği sağlanmaktadır. İmzalanan dokümanlar, imza verisi ile birlikte özel bir algoritma ile "hash"lenerek; dokümanın parmak izi oluşturulur ve bu iz değişmez niteliktedir. Dolayısıyla imza verisi, sadece ve sadece imzalanan dokümanla birlikte anlamlı ve geçerlidir. Doküman da imzalandığı andaki haliyle, değişmez şekilde "hash"lendiği için imza verisi hiçbir şekilde tekrar kullanılamaz. 

Ek olarak kurum sertifikası ve zaman damgası ile de desteklenebilen süreç güvenliği sayesinde, kanunen ıslak imzanın şart koşulmadığı tüm belgeleri kağıt ortamından kurtarmak artık çok daha kolay hale gelmiştir.

 

Cihaz Tipi, Marka ve İşletim Sistemi için Geniş Seçenekler

Biyometrik İmza çözümü, güncel teknolojileri destekleyen ve basınç duyarlı ekrana sahip tablet, akıllı telefon, signpad ve monitörlerde rahatlıkla kullanılabilir.

Android, iOS ve Windows işletim sistemlerinde çalışabilen çözüm; uygun özellikteki el terminalleri ve kiosklarda da kullanılabilmektedir. Stylus kalem kullanımı ile birlikte, imzanın en yüksel kalitede yakalanabilmesi mümkün olmaktadır.

 

Çözüm Ortağı: Namirial

İnnova, Biyometrik İmza Çözümü’nün teknolojik altyapısında kritik bir katman olan imza yakalama motoru için; sayısal dönüşüm ve e-güvenlik alanında dünya lideri İtalyan Namirial firması ile çözüm ortaklığı yapmaktadır.

Yazılım ve entegrasyon alanındaki gücünü, Namirial’in sektör lideri ürünü ‘Significant’ ile birleştiren İnnova; Türkiye, Avrupa ve Ortadoğu pazarlarında Biyometrik İmza için aranan çözüm sağlayıcı konumuna gelmiştir.