+90 (312) 201 70 00 - +90 (212) 329 70 00 +90 (312) 210 16 96 - +90 (212) 329 70 00
Türk Telekom Ar-Ge Binası ODTÜ Teknokent Üniversiteler Mah. No:15, B Blok 06800 Çankaya / Ankara Türkiye İstanbul Merkez Ofis İTÜ Teknokent ARI4 Binası No: 2-1, 34469 Maslak, İstanbul
info@innova.com.tr

AvioFlex Cabin+

Havacılık sektörü, AvioFlex Cabin+ ile artık daha hızlı ve verimli.

Havayolu şirketleri her geçen yıl daha fazla yolcu taşıyor. Uluslararası Havacılık Birliği IATA’nın verilerine göre 2035 yılında yolcu sayısının 7 milyarı geçeceği öngörülüyor. Her biri büyük bir titizlikle gerçekleştirilen bu uçuşların sorunsuz geçmesi için teknik altyapı kadar kabin içi hizmetlere de önem verilmesi gerekiyor. Artan hızlar, sıklaşan uçuşlar ve daha fazla uçuş, pilotlar kadar kabin amirlerine de daha fazla yük getiriyor. İnnova, AvioFlex Cabin+ ile kabin amirlerinin üzerindeki yükü hafifletirken, havayolu şirketlerine de önemli avantajlar getiriyor.

AvioFlex Cabin+ nedir?

AvioFlex Cabin+, her hat için geçerli olan uçuş öncesi, uçuş sırası ve uçuş sonrası aşamalarında kabin amirlerini bekleyen birçok görevi oldukça kolay yönetilebilir hale getirir. Bu aşamalar sırasında kabin amirleri uçuşa dair tüm süreçler için ayrı ayrı formlar düzenler ve bilgilendirmeler yapar. Malzeme tedariğinden performans yönetimine kadar çok sayıda görevi yerine getirir. Cabin+, tüm süreçlerin tablet üzerinden kolayca yönetilmesini sağlar.

Rekabetin en yoğun yaşandığı sektörlerden biri olan havacılık sektörü için maliyetlerdeki en küçük düşüşler bile milyonlarca dolarlık tasarruf olarak geri dönmektedir. Bu kapsamda süreçleri iyileştirecek dijital dönüşüm uygulamaları sektör oyuncularına daha etkin bir yönetim sağlar. Bununla birlikte iyileştirilen yolcu hizmetleri sayesinde müşteri memnuniyeti artar; kalitenin ön planda olduğu bu sektörde rakiplerin önüne çıkmayı sağlar. 

 

AvioFlex Cabin+ ile tanışın

AvioFlex Cabin+, uçuş sırasında kabin amirlerinin ihtiyaç duyduğu tüm bilgilere kolayca erişim olanağı verirken, sektöre özgü kurallar gereği düzenlenmesi gereken çok sayıda formun da hızlı bir şekilde oluşturulmasını sağlar. Bu uygulama; havacılık sektörünün ihtiyaçlarına uygun olarak şekillendirilmiştir. Kolay kullanımlı arayüz tasarımı aynı zamanda kurumların kurumsal kimliğine uygun olarak özelleştirilebilmektedir.

 

Müşteri memnuniyetini artırın

AvioFlex Cabin+, müşteri memnuniyet oranlarını yükseltmenizi sağlayacak çeşitli özelliklerle donatılmıştır. Kabin amirinin yolcular hakkında sahip olduğu bilgilerin artmasını ve bu sayede yolculara özel hizmet sunulabilmesini sağlayan bu sistem ile rekabette yeni avantajlar elde edin.

VIP yolcu takibi: Kabin amirinin VIP yolcular hakkında önceden bilgilenmesini sağlayın. Hangi koltukta oturduğu hakkında yönlendirme yapın.

Sadakat programı üyeleri: Uçuşa dahil olan yolcularınızın hangilerinin kurumunuzun sadakat programına dahil olduğunun görüntülenmesini sağlayın. Kişiye özel bilgilendirmelerle müşteri memnuniyetini yükseltin.

Aktarmalı yolcular: Uçuşta başka bir havalimanına aktarma yapacak yolcularınız varsa kabin amirinin bu bilgi sahibi olmasını sağlayın ve hizmetinizi özelleştirme olanağı elde edin.

Engelli yolcular: Kabin amirine özel durum gereksinimleri başlığı altında engelli yolcularla ilgili doğru bilgilendirme yapın.

Bebek ve çocuk yolcular: Küçük misafirlerinizden uçuş öncesinde haberdar olun, oyuncak ya da boyama kitabı gibi hediyelerle sürpriz mutluluklar yaşatın.

Yolcu meslek grupları: Kabin amirlerinin, sadakat programına üye olanlar varsa isim, yaş ve mesleki bilgileriyle birlikte görebilmesini sağlayın. Bu sayede, özellikle acil durumlarda yolcular arasında bulunan bir doktorun anonsa gerek kalmadan tespit edilebilmesini mümkün kılın.

 

Uçak tiplerine göre özel tasarlanmış ekranlar

İnnova, LOPA Designer modülü ile AvioFlex Cabin+’ndeki ekranları uçak tipi ve modifikasyon özelliklerini de içerecek şekilde birebir sunmaktadır. Havayolu firması personelleri, bu ekranlar üzerinde ekleme ya da değişiklik yapma olanağına da sahiptir.

Uluslararası standartlara uyumlu yapı

AvioFlex Cabin+, Uluslararası Havacılık Birliği IATA tarafından belirlenmiş standartlara uyumludur. IATA tarafından verilen ve farklı tipteki arızaları tanımlayan CDRM kodları İnnova tarafından sisteme dahil edilmiştir. IATA’nın yaptığı güncellemeler sisteme de doğrudan işlenmektedir.

Tablet tedariği

İnnova, kurumun talebine göre sayıları binlerle ifade edilen tabletlerin tedarik süreçlerini de üstlenmektedir.

 

Milyonlarca mutlu personel ve yolcu

AvioFlex Cabin+, Hem düşük maliyetli hem de yüksek gelir seviyesine sahip yolculara yönelik hizmet sunan havayolu şirketleri tarafından tercih edildi. 2014 yılındna bu yana yaklaşık 4 yıllık dönemde 1,5 milyondan fazla uçuşta 1000’lerce farklı personel tarafından 250 milyona yakın yolcu için kullanıldı. Daha konforlu ve sorunsuz uçuşlara giden yolda dijital bir dokunuşu simgeleyen sistem, hızla 5 milyon uçuş ve 1 milyar yolcu hedefine yaklaşıyor.

 

MODÜLER YAPI

AvioFlex Cabin+ benzersiz modüler yapısı ile uçuş personellerinin ve yolcuların dijital dönüşümle tanışmasını sağlar.

 

 

 

 • Uçuş brifingi: Uçucu personelinizin uçuş hakkındaki tüm bilgileri içeren brifingi dijital ortamda almasını sağlayın.
 • Boarding/De-Boarding perfomans ölçümü: Tüm yolcuların uçağa binmesi ve yerleşimini kapsayan boarding sürecini dijital ortamda simüle edin, onay işlemini tek bir butona basarak tamamlayın. Aynı süreci iniş sonrası yolcuların uçaktan ayrılması için de gerçekleştirin.
 • Uçak temizliği: Uçağın temizlik kayıtlarını tablet üzerinde işleyin. Temizlenmesi gereken bölgeleri seçin ve raporlayın.
 • Su kullanımı: Uçuş sırasında içme suyu harici kullanılacak su miktarını doğru bir şekilde görüntüleyin, gerekli miktarı uçuş süresi, yolcu sayısına göre otomatik olarak hesaplayın. Uçuş gerçekleştirilen noktada temiz su tedariği sağlanamayacaksa personelinizin bunu kalkış öncesi görmesini sağlayın. Su sıkıntısı nedeniyle yolcularınızdan gelecek şikayetleri minimuma indirerek müşteri memnuniyetini yükseltin.
 • Kayıt defterleri: Süreçlerin tabletler aracılığı ile dijital ortama aktarılmasıyla Cabin Maintenance Log ve Aircraft Maintenance Log gibi zorunlu kayıtları daha kullanışlı bir şekilde değerlendirin.
 • Yiyecek takibi: Yolcularınıza ikram ettiğiniz yiyecek ve içeceklerin sayısını tablet üzerinden net bir şekilde takip edin. Önceki uçuştan kalanları kolayca öğrenin ve yeni siparişlerin buna göre hazırlanmasını sağlayın.
 • Sipariş tedarik süreci: Kabin amirlerinin uçakta ihtiyaç duyulan yolculara yönelik ürün ve malzemelere ait girişleri kolayca yapmasını sağlayın, mevcut siparişleri görüntüleyin ve süreci takip edin.
 • Tarife ve hat görüntüleme: Kabin ekibinin kendileri için belirlenmiş olan tarife ve hat bilgilerine kolayca erişebilmesini sağlayın.
 • Bakım ve onarım yazılımları (MRO) entegrasyonu: Uçak içindeki koltuk, mutfak bölümü gibi kabin amirinin sorumluluğunda olan ürün ve cihazlarda yaşanabilecek sorunların henüz havadayken girişlerinin yapılmasını sağlayabilir, yer ekibinin müdahalesini hızlandırabilirsiniz.

 

ENTEGRASYON

 

Entegrasyon Uygulamaları

 

AvioFlex Cabin+, kullandığınız pek çok sistemle entegre olabilmektedir. Böylece veri yönetimi kolaylaşırken süreçler arasında yaşanabilecek yavaşlama ya da kesintilerin de önüne geçebilirsiniz. Entegre olunan sistemlerden bazıları;

 

 • Operasyon Kontrol Sistemi
 • Kalkış Kontrol Sistemi
 • Ekip Planlama Sistemi
 • Bakım, Tamirat ve İşletme (MRO)
 • Performans Yönetimi  
 • Aircom

 

Kabin amirlerinin işi artık daha kolay

AvioFlex Cabin+, kabin amirlerinin sorumlu olduğu tüm süreçleri kolaylaştıran bir yapıya sahiptir. Gerek uçuş öncesi gerekse uçuş sonrası doldurmakla yükümlü olduğu tüm formları kendisine verilen tablet sayesinde hazırlayabilir.

Haftalık ajanda: Kabin amirlerinin hem uçuş hem de yer görevlerinin bulunduğu ajandasını tablet üzerinden takip edebilmesini sağlayın. Mevcut sistemlerinizle entegre olabilen uygulama sayesinde dünyanın neresinde olursa olsun programındaki güncellemelerden haberdar olmasının yolunu açın.

Personel performans ölçümü: AvioFlex Cabin+ sayesinde kabin amirlerinin diğer personeller için yaptığı değerlendirmelerin sisteme doğrudan aktarımını sağlayın.

Güncel dokümanlara erişim: Merkezi doküman yönetim sisteminde bulunan kurum içi çeşitli belgeler ile uçaklara ait çeşitli teknik ve yardımcı dokümanlarda yapılacak güncellemeleri doğrudan kabin amirine aktarın.

Teknik arıza bildirimi: Koltuklarda olabilecek kırılma vb. durumlar ile benzer teknik problemlerin tablet üzerinden doğrudan seçilerek işlenmesini sağlayın. Uçuştaki teknik yeterliliklere göre bu sorunun havadayken ya da yere iner inmez aktarın.

Uçuşa özel duyurular: Gidilen lokasyona özel tüm duyurular ile yapılması gereken aşılar vb. işlemlere ait bilgilerin kabin amiri tarafından görülmesini sağlayın.

 

AVANTAJLAR

 

1. Dijital Dönüşüm

 

Havayolu şirketleri, büyük ölçekli dijital altyapılar üzerinde ve çok sayıda dış sistemle entegre olarak çalışır. AvioFlex Cabin+, bu etkileşimin uçak içine de taşınmasını sağlar.

 

2. Maliyet ve Zaman Tasarrufu

 

AvioFlex Cabin+, uçuş ekibinin ciddi miktarda vaktini alan işlemlerin çok daha hızlı gerçekleşmesini sağlar. Zaman tasarrufu genel operasyonel süreçlere verimlilik katarken maliyet tasarrufunu da beraberinde getirir.

 

3. Çevre Dostu

 

Bu sistem, havayollarına ölçeklerine göre ayda 1,5 tonu bulan kağıt tasarrufu sağlar. Belgelere dijital ortamda erişilebilmesi toplam ağırlığın azalmasına katkıda bulunur. Bu da uçuş maliyetleri arasında önemli bir yer tutan yakıt miktarını düşürür, fosil yakıt kullanımını azaltır ve sürdürülebilirlik hedeflerinin gerçekleşmesine yardımcı olur.

 

4. Genişlemeye Uygun Altyapı

 

İnnova AvioFlex Cabin+, genişlemeye uygun bir altyapı üzerinde çalışmaktadır. Bu sayede sistemi kullanan havayolu şirketlerinin alacağı yeni uçaklar ve kadrosuna katacağı yeni kabin amirleri için gereken ek yatırım maliyetleri düşmüş olur.