+90(212) 924 4060 +90(212) 924 4067
İTÜ Ayazağa Kampüsü, Koru Yolu, Arı Teknokent 3 Binası, No: 101-2 Sarıyer / İstanbul
bilgi@abeteknoloji.com.tr

MSC- Batarya İzleme Sistemi - Telco BIS-2V

Mobil Telekom Operatörlerinin MSC (Main Switching Center) adı verilen ana santrol binalarında DC enerji; 48V DC tabanlı büyük akü grupları 24'er adet 2V VRLA veya OPzS akünün serilenmesi ile oluşan gruplar ve bu grupların paralellenmesi ile oluşan akü bankaları ile yedeklenir.

 

24 adet 2V akünün seri bağlanması ile oluşan 48V DC akü grupları uzun süreler boyunca "Yüzdürme" (Float) gerilimde bekleme konumunda tutulurlar. Elektrik kesintileri sırasında ise her gruba oldukça yüksek deşarj akımları ile yükleme yapılır. SÜrekli yüzdürmede kalan 2V akülerda zaman içerisinde oluşan minimal aşırı şarjlardan dolayı kapasite kayıpları oluşur. Ancak seri bağlı akülerin "sağlık durumu (SoH)" hakkında genelde bilgi sahibi olunmaz. Kapasitesi zayıflayan akü gruplarının gerilimi hızla düştüğünden yükü diğer gruplar paylaşır. Ancak bu da sağlam grupların daha yüksek deşarj akımı stresine girmesine neden olur.

 

Batkon'un tasarladığı Telco BIS-2V sistemi 24 akülük gruplardaki tüm akülerin gerilimlerini ve akü sıcaklıklarını opsiyonel olarak da akü grup akımlarını ölçer. Ölçüm sonuçlatını USB bellekte offline incelemeler için depolayabildiği gibi Ethernet üzerinden Uzaktan Denetim (UZDEN) sunucusuna düzenli olarak log gönderebilir. Özellikle deşarj sırasında ölçümlenen akü davranışlarından hareketle çalaışan algortinaları sayesinde Telco BIS-2V sistemi arızalanan veya arızalanmaya yakın olan 2V aküleri belirleyerek saha yöneticilerini bilgilendirir.

 

Mobil şebekenin ana ünitesi olan MSC'lerde enerji depolama sistemlerinin sağlık durumunu izlemeyi sağlayan Telco BIS-2V sistemi aküler için "Nesnelerin Interneti - IoT" platformu niteliğinde bir çözüm oluşturmaktadır.  

İlgili Görseller