Yerli ve Milli 5G Hedefine Adım Adım

Ekleme Tarihi 8.07.2019

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkan Yardımcısı Gazali Çiçek, 5G çalışmalarının 2017 yılında başladığını hatırlattı. Çiçek, “2017 yılında yerlilik oranlarına baktığımızda yüzde 1,5 olan oranları, bu yapılan çalışmalar neticesinde ortalama yüzde 15’e getirdiğimizi görüyoruz bu çok sevindirici bir gelişme, 10 katı bir artıştan söz ediyoruz.” dedi.

Türkiye’nin dijital geleceği için kritik önemde olan UUYM5G Projesinde yeni ürünler çıkmaya devam ediyor.

Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) tarafından sürdürülen Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi (UUYM5G) kapsamında şekillenmeye başlayan yeni ürünler, “5G Çekirdek Şebeke” ve “NFVI Sanallaştırma Platformu” Vodafone Türkiye’nin ev sahipliğinde Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’ın da katıldığı programda tanıtıldı.

TÜBİTAK-TEYDEB desteği ile HTK tarafından geliştirilen ürünlerin tanıtımı, Vodafone Türkiye ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Düzenlenen programa; Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, BTK Başkan Yardımcısı Gazali Çiçek, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, HTK Yönetim Kurulu Başkanı Veli Murat Çelik, Kümelenme üyeleri yanı sıra Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı (CTO) Yusuf Kıraç, Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin de katıldı.

Türkiye’de ilk

“NFVI Sanallaştırma Platformu”nun tanıtıldığı etkinlikte ayrıca ‘5G Çekirdek Şebeke’ ye bağlı olarak çalışan “IMS” şebeke üzerinden diğer lisanslı mobil ve sabit şebekelere doğru güvenli çağrı ve MCPTT (Mission Critical Push to Talk/Görev Kritik Bas Konuş Sistemi) senaryoları Türkiye’de ilk defa gerçekleştirildi. Programda, 5G haberleşme iletimini sağlayacak ‘5G Anahtarlayıcılar’ ve ürünlerin yönetimi ile izlenmesini sağlayacak ‘5G Element Yönetim Sistemi’nin yeni versiyonları da tanıtıldı.

Ekonomiye milyarlarca lira katkı

Dünyada 5G teknolojileri ile ilgili yerli ve milli teknolojiler geliştirerek, devrim niteliğindeki yenilikler getirecek bu teknolojide liderlik yarışına giren her ülke gibi Türkiye de inisiyatif alabilen vizyoner yönetici ve firmaları ile “üretici ve geliştirici ülke” konumuna ulaşmak adına önemli adımlar atıyor. OSTİM önderliğinde 130’dan fazla firma ile kurulan HTK altındaki 16 firma, BTK ve TÜBİTAK-TEYDEB desteği ile bugüne kadar benzeri görülmemiş bir geliştirme projesi başlattı. UUYM5G projesine 16 firmanın yanında, 3 mobil işletmeci, üniversiteler ve akademisyenler de dahil oldu. Her yıl mobil işletmeciler tarafından 4.5G teknolojisine ilişkin yaklaşık 1,5 milyar TL’lik donanım ve yazılım yatırımı yapıldığı ve 5G teknolojisinde de benzer yatırım trendinin süreceği dikkate alındığında, UUYM5G Projesi sonucunda ortaya çıkacak yerli ve milli ürünler ile Türkiye ekonomisine milyarlarca TL’lik katkı sağlanması hedefleniyor.

Yerlilik oranı 10 kat arttı

BTK Başkan Yardımcısı Gazali Çiçek, 5G çalışmalarının 2017 yılında başladığını hatırlattı. Çiçek, “2017 yılında yerlilik oranlarına baktığımızda yüzde 1,5 olan oranları, bu yapılan çalışmalar neticesinde ortalama yüzde 15’e getirdiğimizi görüyoruz bu çok sevindirici bir gelişme, 10 katı bir artıştan söz ediyoruz.

Bundan sonra bunu yüzde 45’e tamamlamanın peşinde olacağız. Birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz sürece, operatörlerimizin teknik anlamda, maddi ve manevi vermiş olduğu destek devam ettiği sürece başarılı olacağımızı düşünüyorum. Ev sahipliği için Vodafone’a teşekkür ediyorum bu iş birliğinin süreceğini ümit ediyorum.” dedi.

Hedefler belirlenmiş durumda

HTK üyelerine de teşekkür eden Gazali Çiçek, küme üyelerine şöyle seslendi: “HTK üyesi KOBİ’lerimize burada oldukları, böyle çalışmada gövdelerini taşın altına koydukları için teşekkür ediyorum. Çünkü yıpratıcı bir süreç, kolay bir şey değil. Yatırım yapıyorsunuz, karşınızda devler var, rakipleriniz çok büyük ama demolarda görüyoruz. Üç ay önce Turkcell’de bir demo yapmıştık, 3 ay sonra ne yapacağımız hedeflerimiz belirlenmiş durumda. Bu şekilde odaklı gittiğimiz sürece başarının geleceği konusunda en ufak bir şüphemiz yok. Bu manada HTK üyesi firmalara da ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. İyi ki varsınız, iyi ki bizimle birliktesiniz, iyi ki bu tür çalışmalara başlamışız hayırlı olmasını diliyorum.”

Kaynak: http://www.ostimgazetesi.com/ostim/yerli-ve-milli-5g-hedefine-adim-adim-haberi-3553