OSTİM' den Sudan Cumhuriyeti Elçiliği ziyareti

Ekleme Tarihi 16.12.2022

Sudan, mesleki eğitim desteği bekliyor

Sudan Cumhuriyeti Elçi Müsteşarı Afaf Mohamed Mohamdani Hamid, ülkelerinde akademik eğitimin yanı sıra mesleki eğitime büyük ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Hâlihazırdaki meslek eğitim merkezimizi OSTİM’in desteği ile işler hale getirmek istiyoruz. Bununla beraber eğiticilerimizin de eğitimi ihtiyacımız var. OSTİM Teknik Üniversitesi ile de bu konuda çalışılabilir.” dedi.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, İş ve İnşaat Makineleri Koordinatörü Fevzi Gökalp, Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi Koordinatörü Durali Çiçek, OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi Koordinatörü Neslihan Özdemir, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Koordinatörü Uğur Aydın, OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi Koordinatörü Nilsu Bozdemir ve OSTİM OSB Dış Ticaret Koordinatörü Esma Akyüz, Sudanrçekleşen çalışmalara değinen Afaf Mohamdani Hamid, Doğu Afrika ülkesi Sudan’ın eğitimle ilgili durumunu anlattı, OSTİM’den beklentilerini dile getirdi.

Sudanlı diplomat, “Gençlerimizin mesleki eğitimi tercih etmesini istiyoruz. Mesleki Eğitim Merkezimiz var; daha işler hale getirmek için OSTİM’in kurumsal tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz. Hükümet politikamız mesleki eğitime öncelik veriyor. Sanayi ve mesleki eğitime odaklanmamız şart. Sudan’da iki tane teknik üniversite var. Bu kurumlarımız OSTİM Teknik Üniversitesi ile iş birliği ve kardeşlik anlaşması yapabilir." ifadelerini kullandı.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, kardeş ülke Sudan’la gönül bağlarına dikkat çekti. Kurumsal olarak kendilerinden talep edilen hususlarla ilgili OSTİM’in çalışmalarından bahseden Aydın, “Bölgemizde, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mesleki Eğitim Merkezi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi OSTİM Teknik Üniversitesi ve Teknik Kolej mevcut. Örgün öğretimle beraber sertifika programı çerçevesinde meslek edindirme kurslarında iş arayanlarla işverenleri buluşturuyoruz. Diğer yandan Sudan’da yaşayanların girişimcilik yönünün de geliştirilmesi elzem. Sudan bizim için kıymetli. Sizin için yapabileceğimiz bir şey olursa tüm kurumlarımızla katkı vermeye hazırız.” dedi.

Programının yoğunluğu nedeniyle OSTİM heyeti ile bir araya gelemeyen Sudan’ın Ankara Büyükelçisi Nadir Yousif Eltayeb  de kısa bir selamlama konuşması yaptı.

İlgili Görseller