Milli Takım 5G’de Tarih Yazdı

Ekleme Tarihi 15.03.2019

Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’nde (UUYM5G) tarih yazıldı. Projenin ürünlerinden ‘5G Çekirdek Şebeke’, ‘5G Anahtarlayıcı’ ve ‘5G Element Yönetim Sistemi’ birbirlerine entegre edilerek şebekeye kayıt olma ve data bağlantısı senaryoları başarıyla test edildi.

Türkiye’nin dijital geleceğinde önemli bir adım atıldı. UUYM5G Projesinde üç ürün başarıyla test edildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, yerli ve milli olarak 5G’yi kullanan ilk ülkelerden birisi olmak istediklerini belirterek, “Yaşadığımız dönemde yeri yerli ve milli sistemlere sahip olmayan ülkelerin yaşadıkları bize bunun öneminin ne olduğunu bir kez daha gösteriyor.” dedi.

Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G (UUYM5G) Haberleşme Şebekesi Projesi'nin ikinci çalıştayı ve yürütme kurulu toplantısı, Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) organizasyonuyla, Turkcell’in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

UUYM 5G Proje toplantılarının ardından HTK'nın Yerli Ürün Tanıtım oturumu yapıldı. 40’dan fazla firmanın çalışmalarını paylaştığı programda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), HTK firmaları ve üç operatörün teknik ekipleri de yer aldı.

İki gün süren çalıştayın kapanışında, Türkiye’ye haberleşme teknolojilerinde önemli bir avantaj sağlayacak olan UUYM5G Projesi’nde şekillenmeye başlayan sekiz üründen üçü görücüye çıktı. Projedeki üç ürün grubuna ait demo senaryosunun gösterimi yapıldı.

HTK organizasyonuyla, Turkcell ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, BTK Başkan Yardımcısı Gazali Çiçek, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, HTK Yönetim Kurulu Başkanı Veli Murat Çelik, Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı (CTO) Yusuf Kıraç, Vodafone CTO'su Mallik Rau, Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gediz Sezgin, Turkcell Tedarik Zinciri Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Türk ve diğer firma temsilcileri katıldı.

“Yükümlülüklerin farkındayız”

TURKCELL Tedarik Zinciri Yönetiminden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ali Türk, yerlilik ve milliliğin son zamanlarda en çok konuşulan konu olduğunu kaydederek, “Ülke olarak da son dönemlerde yaşadıklarımız, bu konunun ne kadar önemli olduğunun altını çizmekte. Bizler de imtiyaz sözleşmesinin bize verdiği yükümlülüklerin farkındayız.” dedi. Sadece imtiyaz sözleşmesi değil tüm satın alma çalışmalarında yerli ve milli kaynakları desteklemeye odaklandıklarını bildiren Türk, yapılan her kuruş harcamada yerli alternatif arayışında olduklarını söyledi.

“Devletin sahiplenmesi en büyük değer”

HTK Yönetim Kurulu Başkanı Veli Murat Çelik, süreç içerisinde düzenli olarak çalışmalara herkesin gönülden katkı koyduğunu ifade etti. Çelik, “İlk başta bir isimle çıktık. Şimdi yavaş yavaş ete kemiğe bürünmeye başladığı için biraz daha herkes bu güveni, verdiğinin boşa gitmediğini görmeye başladı. Burada niyetler ortak; sonuç da inşallah memleketimiz için değerli olacak. Devletimizin bu işi sahiplenmesi bizim için en büyük değer. Katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Yerliliğin takipçisi

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, ortaya çıkan değerin ülkenin yararına kullanılması gerektiğini vurguladı. Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben inanıyorum ki zaman içerisinde ortak çalışma ve çabaya dönüşecek bir yol haritası üzerinden gitmemiz lazım. Burada ciddi bir gelişme oldu. Projeye vesile olanlara ve katkı sağlayan tüm kurumlara teşekkür ediyorum.”

Sürecin baştan sona takipçisi olduklarını vurgulayan Aydın, “Kurum olarak çalışmaları izlemeye devam edeceğiz. Yüzde 45 yerlilik şartının 44 olmasını kesinlikle kabul etmiyoruz. Bunu daha da yukarılara çıkaracağız. Başladığımızdan çok daha iyi yerdeyiz. Bu grubu gördükçe, sunumlarını izledikçe Türk mühendisine, Türk insanına güvenim artıyor. Teknoloji yoğun bir alanda rekabeti başarabilecek bir grup olduğunu düşünüyorum. Her zaman bize düşen bir şey olursa emrinde ve yanlarında olacağımızı belirtmek istiyorum.” mesajını verdi.

Tarihi adım

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkan Yardımcısı Gazali Çiçek, BTK, HTK ve işletmeciler tarafından geliştirilen Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Şebekesi Projesi’nin ülkemizin geleceği açısından taşıdığı önem ve ülkemizdeki bu teknolojilerin geliştirilmesine gönül veren paydaşların iş birliğinin önemine vurgu yaptı. Çiçek, HTK tarafından proje kapsamında geliştirilen çekirdek şebeke demosunun bu yolda atılan çok önemli ve tarihi bir adım olduğunu belirtti.

Devrim arabasını yapan mühendislerin ışıltısı

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, programdaki konuşmasına “Herkesin gözleri içerisinde aynı Devrim arabasını yapan mühendislerin gözlerindeki ışıltıyı görüyorum.” sözleriyle başladı.

Yerli ve milli 5G yolunda, OSTİM’in ve merhum Prof. Dr. Sedat Çelikdoğan’ın büyük emek verdiğine dikkat çeken Sayan, “Bizler değerli hocamla 4,5 G’nin lisansıyla ilgili sözleşme esnasında dedik ki yüzde 30, 40 yerli olacak. Yaşadığımız dönemde; yerli ve milli sistemlere sahip olmayan ülkelerin yaşadıkları bize bunun öneminin ne olduğunu bir kez daha gösteriyor. Bugünlerde bir ülkenin elektrikleri kesiliyor, bir ülkenin farklı sistemleri bir anda off oluyor. Bunun olmaması için bir amaç doğrultusunda, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, gösterdiği 2023 hedefi doğrultusunda inandık ve bugün 5G çekirdek şebeke anahtarlamayla ilgili lansman yapıyoruz.” dedi.

5G’yi kullanan ilk ülkelerden biri olma hedefi

Ankara’da 5G vadisini kurulduğunu hatırlatan Bakan Yardımcısı Sayan, ilgili kamu kurumlarının çalışmaları desteklediğini üç operatörün Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile birlikte eğitim içeriklerinin ücretsiz sunulması ile ilgili önemli bir çalışma yaptığını açıkladı.

Sayan sözlerini, “Vatandaşlarımızın hizmetine yerli ve milli olarak 5G’yi kullanan ilk ülkelerden birisi hep birlikte olma amacı doğrultusunda hareket edelim. Bizler özellikle demo noktasında belirli ürünleri; somut ürünleşebilecek, ihracat noktasında katkı sunacağımız projeleri de destekleyeceğimizi bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Hepimiz aynı amaç doğrultusunda hareket ediyoruz. Milli olarak bu sistemlere sahip olmak, siber güvenlik noktasında ülkenin sınırlarına hakim olmak ne kadar önemliyse, datasının da ülke içinde kalmasının ne kadar önemli olduğunun herkes bilincine varmış durumda. Biz biriz, beraberiz. Hep birlikte Türkiye’yiz diyoruz.” ifadeleriyle tamamladı.

 

Kaynak: http://www.ostimgazetesi.com/sektorel/milli-takim-5gde-tarih-yazdi-haberi-3493

İlgili Görseller