02244140049
Alaaddinbey Mh. Atilla Tatveren Cd. 28/B/H Nilüfer - Bursa
mto@mto.com.tr

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi; metal kulelere yıldırım etkilerini önlemek için tasarlanmış ve %100 başarıyla çalışan özel bir yıldırımdan korunma çözümüdür.

 

Paratoner ve yakalama çubuğu gibi yıldırımı üzerine çeken ürünlerin aksine, EvoDis® Sistemi yıldırımı koruduğu kuleden uzak tutar. Böylece kule üzerinde ve yakınındaki tüm cihazlar yıldırımdan korunur ve yıldırım kaynaklı hizmet kayıpları oluşmaz.

 

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi 5 yıllık araştırma ve 1,5 yıllık geliştirme süreçleri sonucunda ortaya çıkmıştır. MTO mühendisleri EvoDis® Sistemi'ni yıldırım engelleme teknolojisinin en gelişmiş hali olarak tasarlamıştır ve en yüksek sınıf paslanmaz hammadde kullanarak üretmektedir. Bu da son kullanıcıya "bakım gerektirmeyen" ve en zorlu hava koşullarına dayanıklı 10 yıllık malzeme garantili ürünü kullanma avantajını sağlamaktadır. EvoDis®; hem laboratuvar hem de saha testlerine tabi tutulan ve %100 başarı sağlayan ilk ve tek yıldırımdan korunma ürünüdür. MTO olarak 10 yıldan uzun süredir Türkiye ve yurtdışında EvoDis® Sistemi uygulaması yapılan yüzlerce kulenin hiçbirine yıldırım düşmemiş olmasının gururunu yaşıyoruz.

Nasıl Çalışır?

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi, “Yük Dağıtım Prensibi” ile çalışmaktadır. Bu prensip; binlerce sivri uç kullanarak pozitif ya da negatif yüklerin ortamda yoğunlaşmasına izin verilmemesi ve yıldırımı oluşturan iki etkenden biri olan yerden buluta doğru yükselen yüklü kolların yayınlanmasına engel olunmasıdır. Bunun sonucunda yıldırım darbesini oluşturan iyonize kanal EvoDis® ile korunan kule üzerinde açılmaz ve yıldırım bu kuleyi hedef olarak seçemez. Korunan kule yıldırıma hedef olmaktan çıkar ve yıldırıma karşı görünmez hale gelir.

 

Paratoner ve yakalama çubuğu gibi yıldırımı üzerine çeken ürünlerin aksine, EvoDis® Sistemi yıldırımı koruduğu kuleden uzak tutar. Böylece kule üzerinde ve yakınındaki tüm cihazlar yıldırımdan  korunur ve yıldırım kaynaklı hizmet kayıpları oluşmaz. Video için tıklayınız.

Nerede Kullanılır?

EvoDis® Yıldırım Engelleme Sistemi; gsm baz istasyonu kuleleri (telekomünikasyon kuleleri), radyo - tv verici kuleleri, kule vinçler, yüksek gerilim enerji nakil hatları kuleleri, meteorolojik ölçüm istasyonları kuleleri, mobese ve güvenli kamerası direkleri, siren ve ikaz sistemleri kuleleri gibi metal kulelerin yıldırım darbelerinden etkilenmemesi için güvenle kullanılır.

 

 

İlgili Görseller