5G Yeni Nesil Haberleşme Teknolojileri

Ekleme Tarihi 8.09.2018

Vakit, Dijital Türkiye Vakti

-13 Haziran 2018-

 

“Vakit, Dijital Türkiye Vakti”

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü,  “Dijital Türkiye ile; rekabet gücü yüksek, dünyada adından her alanda söz ettiren bir ülke konumuna gelmeyi başaracağız” dedi.

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü,  5G Yeni Nesil Haberleşme Teknolojileri imza törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Özlü, “Bugün atılacak olan imzalar; Dijital Türkiye hedefimizin çok önemli bir halkasını oluşturmaktadır” dedi.

 

Dijital Türkiye İle; Rekabet Gücü Yüksek, Dünyada Adından Her Alanda Söz Ettiren Bir Ülke Konumuna Gelmeyi Başaracağız”

 

“Dijitalleşme; sırtımızı dönmemizin mümkün olmadığı, dünyanın geleceğini yakından ilgilendiren bir süreçtir” diyerek sözlerine devam eden Bakan Özlü, şunları söyledi;

 

“Dijitalleşmenin ürünü olan nesnelerin interneti, sensör teknolojileri, akıllı otomasyon teknolojileri, robotik, veri analitiği, yapay zekâ, artırılmış gerçeklik, bulut teknolojileri ve eklemeli üretim gibi yeni teknolojiler; artık hayatımızda ciddi biçimde rol oynamaya başlamıştır.

 

Biz; Hükümet ve Bakanlık olarak, bu sürecin ve bu gerçeğin farkındayız.

Dijital dönüşümü; ülkemizin geleceğine yön verecek en önemli enstrümanlar biri olarak görüyoruz.

 

Şimdiden hedeflerimizi koyuyor, projelerimizi üretiyor ve dijital dünyaya hazırlanıyoruz.

 

Dijital Türkiye’nin Vaktinin Geldiğini Biliyoruz.

 

Seçim beyannamemizde de yer aldığı gibi; tecrübeli bir kadroyla dünyadaki eğilimleri, oluşan fırsatları, yeniden şekillenen ilişkileri dikkatle analiz ederek, net bir yol haritası ortaya koyduk.

Bu yol haritamızla; tüm sektörlerde dijital dönüşümü sağlamış, kamuda ve özel sektörde kurumsal kaliteyi artırmış bir Türkiye hedefliyoruz.

‘Dijital Türkiye ile; rekabet gücü yüksek, dünyada adından her alanda söz ettiren bir ülke konumuna gelmeyi başaracağız.”

 

“17 Şirketimize, 5g Ürünlerini Geliştirmeleri İçin, Teydeb Vasıtasıyla 253 Milyon Liralık Bir Kaynak Sunuyoruz”

 

Yapılan hesaplamaların; dijital dönüşüm pazarının önümüzdeki 10 yılda, 100 trilyon dolara ulaşacağını öngördüğünün altını çizen Bakan Faruk Özlü, sözlerine şöyle devam etti;

 

“Bu rakam, emin olunuz afaki bir rakam değildir. Dünya bu yöne doğru hızla gitmektedir. Biz; Türkiye olarak, bu 100 trilyon dolarlık pazardan, maksimum düzeyde payımızı alacağız. Bugünkü 5G Yeni Nesil İmza Töreni; Pazar payımızı artıracak olan çok önemli bir hamledir.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu işbirliğinde, yeni nesil iletişim Teknolojilerine odaklanıyoruz.

 

5. Nesil Geniş Bant Haberleşme Teknolojileri ile; gerekli altyapıyı tesis ederek, daha fazla ve daha hızlı veri paylaşımını sağlayacak olan teknolojileri, yerli imkanlarımızla geliştiriyoruz. Destek kapsamına alınan 5G Teknolojileri Geliştirme Projesi ile, bu çalışmalarımızı daha da güçlendiriyoruz.

 

4.5 G İhalesi kapsamındaki 2026 yılına kadar, yaklaşık 7 milyar Liralık yerlilik taahhüdünün gerçekleştirmesine, katkıda bulunuyoruz.  

 

Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi Üyesi olan 17 Firma, 3 Operatör, 10 Üniversite, 6 Teknokent ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesiişbirliği  ile gerçekleştirilecek projeyi, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları (TEYDEB) ile hayata geçiriyoruz.

 

17 Şirketimize, 5g Ürünlerini Geliştirmeleri İçin, Teydeb Vasıtasıyla 253 Milyon Liralık Bir Kaynak Sunuyoruz.

 

Ayrıca bu projemizle; milli ve güvenli haberleşme altyapımızı kuruyoruz.

2 binden fazla kişiye, istihdam olanağı sağlıyoruz.”

 

“Vakit, Dijital Türkiye Vakti”

 

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü sözlerini şöyle tamamladı;

“Geçtiğimiz 16 yıl boyunca; ülkemizin dijitalleşme sürecine önemli bir zemin sağlayacak olan, Bilgi ve İletişim teknolojileri alanında, ciddi mesafeler aldık. Bilgi ve İletişim Sektörünün Pazar büyüklüğü, 2002 yılından bugüne, yaklaşık 10 kat artarak 25 milyar dolara ulaştı. 2017 yılında; 256 kamu – bilişim projesine ayırdığımız bütçe, 1,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Genişbant abone sayısı 2002 yılında 3 bin iken, bugün 69 milyona yükseldi.

 

Tüm Bu Rakamlar; Dijital Türkiye’nin Ayak Sesleridir.

 

Cumhuriyetimiz 100. Yılında; dijital dönüşüm yolunda çok önemli aşamalar kaydetmiş, hatta dijital dönüşümünü tamamlamış bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz. Bugün attığımız büyük adım; geleceğin dijital Türkiye’si ve gelecek nesillerimiz için atılan, çok büyük bir adımdır. Bu önemli süreçte; uyum içinde çalışan bakanlıklarımıza, kurumlarımıza ve firmalarımıza tekrar şükranlarımı sunuyorum.

 

Vakit, dijital Türkiye vakti diyerek, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

 

 

Kaynak: https://www.sanayi.gov.tr/news.html?haberId=6fc9b26a-ef45-44f5-9cd7-c36232e98167&lang=tr