02122863335
Reşitpaşa Mah. Katar Cad. ARI 6 Enerji Teknokenti No: 2 /49 D:209 Sarıyer/ İstanbul
ilker.aydin@batkon.com

Baz İstasyon Akü İzleme ve Dengeleme Sistemi - Telco BIS-12V

Telco BİS sistemi Rectifier tarafından belirlenen akım sınırı ve tampon şarj gerilimini kullanarak rectifier’a bağlı 8’e kadar 48V akü grubunun izler. Gruplardaki her 12V VRLA akünün gerilim ve grup sıcaklık değerleri ile akü grup akımı değerlerini kendi içinde loglar ve bulut sunucusuna IoT protokolleri ile iletir. . BIM (Battery Inelligence Module) modülleri akım, gerilim/sıcaklık ölçümlerini yaparak seri haberleşme üzerinden MPC (Main Process Controller) modülüne iletir. Aküler arası gerilim dengesizlikleri tespit edildiğinde «Aktif Dengeleme» devresi ile akülerin gerilimlerini eşitleyerek aşırı şarj olmalarını engeller.

MPC tüm sistemi kontrol eder. Üzerindeki USB, RS485 ve Ethernet arayüzü ile PC veya saha yönetim sistemi ile MPC üzerindeki 2x16 ch LCD ekran ve 4 adet menü tuşu ile sistem programlama ve bakım işlevleri sağlanır.

Etnernet RJ45 üzerinden MPC sahadaki Internet/Intranet router’a bağlanır

MPC periyodik olarak Uzdenetim sunucusuna «keep alive» gönderir ve bu paket içerisinde temel alarmlar ve akım gerilimleri iletir. Keep alive periyodu Uzdenetim sunucusu üzerinden değiştirilebilir

Uzdenetim mühendisi online moda geçerek sunucu üzerinden Telco BIS’e bağlanabilir. Bu durumda MPC daha detaylı parametreleri 1-5 sn sıklıkla sunucuya yollamaya başlar

Uzdenetim mühendisi sistemi yönetebilir. İsterse grup akımlarını kesebilir ve şarj parametrelerini düzenleyebilir.

NEDEN Telco BIS ?

Telco Batarya Izleme ve Dengeleme Sistemi 12V / 92, 100, 150 Ah VRLA akülerin durumlarını izler.
Diğer Akü monitoring sistemlerinden farklı olarak; gruptaki 4 akünün gerilimlerini aktif dengeleme devresi ile dengeler ve grubun şarjı sırasında bazı akülerin gerilimlerinin aşırı şarj bölgesine çıkmasını engeller.
Uzdenetim sistemi sayesinde merkezden sahadaki akülerin durumu uzaktan izlenebilir ve arızalar henüz oluşmadan fark edilip periyodik bakımlarda olası sorunların çözümü sağlanır.
Toplamda; GSM Operatörünün akü konusunda «Operasyonel Giderlerini» önemli oranda azaltır

İlgili Görseller